Een dagritme voor je peuter!

Soms heb je zo’n dag, dan loopt het echt helemaal anders….

De meeste peuters hebben namelijk de neiging om zo hun eigen koers te varen. Ze barsten van de energie en nieuwsgierigheid om de wereld te ontdekken. De wereld die in tijden van de Corona-Crisis ineens heel klein is geworden. Maar die energie van je peuter wil eruit, met als gevolg dat hij of zij lekker vroeg wakker is. En waar jij je dag waarschijnlijk het liefst rustig begint met een kop koffie of een ontspannen douche, heeft je peuter zich waarschijnlijk al 3 x keer verkleed als piraat, prinses of tijger, 2 torens gebouwd én omgegooid “hard hé mam” en wil hij of zij nu het liefst luisteren naar de ‘hokie pokie’.

Als je peuter dan eenmaal aan de ontbijttafel zit en jij je EVEN terugtrekt op de wc, jawel ook pedagogisch medewerkers doen dat wel eens 😉 hoor je dat er in de woonkamer een melkbeker omvalt en de hagelslag op de grond regent.

Mijn advies?

  • Haal even heel diep adem en wees lief voor jezelf!
  • Vergeet je to-do list en laat de boel, de boel.
  • Geef je kinderen de Ipad of zet de televisie even aan en neem koffie, heel veel koffie!
  • Voel je, je schuldig? So what! Stel je verwachtingen bij.
  • De perfecte ouder bestaat niet en dat hoeft ook helemaal niet. Je kunt gewoon niet altijd alle ballen in de lucht houden en laten we naast goed voor elkaar zorgen ook gewoon goed voor onszelf zorgen.

Als je dan als ouder toch ook wel graag dagen hebt met een soort van ritme, heb je misschien iets aan het volgende:

  • Wakker worden, wassen en aankleden.
  • Ontbijten. Laat je peuter zelf zijn boterham smeren, peuters vinden het leuk om ‘zelluf’ iets te mogen doen en dit houdt ze even bezig 😉 Peuters vinden het daarnaast vaak ook erg leuk om te helpen. Dit geeft ze het gevoel dat ze ‘groot’ zijn.
  • Spelen.
    • Stimuleer zelfstandig spel bij je peuter, door samen iets uit te kiezen. Je peuter even op weg te helpen en dan te benoemen dat je even ‘iets voor jezelf gaat doen’. Het ene kind gaat dit gemakkelijker af dan het andere kind. Je kent je eigen kind het beste, dus weet wat je kan verwachten. Het helpt ook om samen spelen af te wisselen met zelfstandig spel.
  • Fruit en wat drinken.
  • Even naar buiten voor een wandeling, in de tuin of binnen even lekker bewegen op muziek.
  • Lunch
  • Jonge peuters gaan na de lunch vaak nog even slapen. Je weet vast zelf in hoeverre je kind dat nodig heeft, maar ook als je peuter niet meer slaapt is het fijn om een rust moment in te bouwen op een dag. Peuters nemen heel veel prikkels in zich op gedurende de dag en het is fijn voor ze om dan even de ruimte te krijgen om dit verwerken. Soms is dit door te rusten zoals we dat op het kinderdagverblijf gewend zijn, maar dit kan ook een goed moment zijn om samen een boekje te lezen. Wil je zelf ook graag even een rustmoment? Via de app Storytel kun je ook een luisterboekje aanzetten voor je peuter.
  • Tussendoortje en wat drinken.
  • Knutselen. Pinterest staat boordevol met de meest creatieve ideeën! Maar peuters vinden het vooral nog leuk om te ontdekken wat ze allemaal met het materiaal kunnen. Dus pak een schort en zet wat verf, kwasten en papier klaar en kijk mee door de ogen van je kleine kunstenaar.
  • Opruimen en voorbereiden voor het avondeten. Ook hier kun je, je peuter bij betrekken. Je staat er soms versteld van wat ze al kunnen op deze leeftijd. En een gevleugelde uitspraak bij mij thuis is: “van proberen ga je leren”.
  • Na het avondeten is het tijd om de dag af te sluiten met je peuter.
    • Het ene kind heeft daar meer tijd of behoefte aan dan het andere, maar voor alle kinderen en mensen geldt dat ze door een slaapritueel rustiger in slaap vallen.
    • En dan kun jij als ouder hopelijk ook genieten van wat “chilltijd”.

Sanne Bakker
Pedagogisch medewerker en coach SKO